Telenews

Shpërthim i fuqishëm në depon e naftës në Arabinë Saudite

Një zjarr shpërtheu në një depo nafte në Jeddah të Arabisë Saudite përpara një gare në Formula 1, raporton Reuters. Gjigandi i naftës Aramco ka disa objekte në qytetin e Detit të Kuq të Jeddah. Grupi Houthi i Jemenit tha të premten se do të lëshonte një deklaratë për një operacion të madh ushtarak “thellë në Arabinë Saudite”.
Videot nga vendi i ngjarjes që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë praktikën e garave duke vazhduar me re të mëdha tymi që shihen në distancë.
Shkaku i zjarrit të furishëm nuk dihet menjëherë. Kompania shtetërore e naftës dhe media shtetërore e Arabisë Saudite nuk e pranuan menjëherë incidentin. Megjithatë, ai vjen disa ditë pas një sulmi të ngjashëm në depon e naftës në Jeddah.
Zjarri duket të jetë i përqendruar në të njëjtën fabrikë Bulk në veri të Jeddah.
North Jeddah Bulk Plant ruan naftë, benzinë ​​dhe karburant avioni për përdorim në Jeddah, qyteti i dytë më i madh i mbretërisë. Ajo përbën më shumë se një të katërtën e të gjitha furnizimeve të Arabisë Saudite dhe gjithashtu furnizon lëndë djegëse thelbësore për funksionimin e një impianti rajonal të shkripëzimit.

Ndërkohë nafta e papërpunuar e West Texas Intermediate u rrit menjëherë më 1,04 dollarë, ose 0,9%, në 113,34 dollarë. Të dielën, autoritetet saudite konfirmuan një tjetër sulm në objektet e Aramco-s, me rebelët Houthi duke përdorur raketa dhe dronë për të synuar të paktën gjashtë vende në të gjithë Arabinë Saudite, duke përfshirë një depo karburanti Aramco dhe një fabrikë të gazit të lëngshëm natyror.

Të ngajshme

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda e njohin zyrtarisht shtetin palestinez

Donat Hashani

Dodik: Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë është “disfatë për politikën boshnjake”

Donat Hashani

Tri shtete e njohën Palestinën, vjen reagimi i Izraelit – do të ketë pasoja

Donat Hashani