Telenews

SMITH I BIE PISHMAN, KËRKON FALJE MES LOTËSH PËR SHUPLAKËN QË I DHA MODERUESIT

“Dua t’i kërkoj falje Akademisë. Dua të kërkoj falje për të gjithë kolegët e mi të nominuar. Ky është një moment i bukur dhe nuk po qaj për të fituar një çmim. Nuk ka të bëjë me fitimin e një çmimi për mua. Ka të bëjë me aftësinë për të ndriçuar të gjithë njerëzit. Tim dhe Trevor dhe Zack dhe Saniyya dhe Demi dhe Aunjanue dhe i gjithë kasti dhe ekuipazhi i ‘King Richard’, Venus dhe Serena, e gjithë familja Williams. Arti imiton jetën. Unë dukem si babai i çmendur, ashtu siç thanë për Richard Williams”, tha Smith në fjalimin e tij të pranimit me lot, raporton Variety.
Rock bëri një shaka më parë për Pinkett Smith që ishte në filmin “G.I. Jane” për shkak të flokëve të saj të prera.
Pinkett Smith njoftoi vitin e kaluar se e rruajti kokën pasi luftoi me alopecinë.
Kurse, pasi e goditi Rockun në fytyrë, Smith i bërtiti: “Mbaje emrin e gruas sime nga goja jote e ndyrë!”.
Publiku i Oscar-it dhe shikuesit në rrjetet sociale, u mahnitën nga shuplaka e Smith, e cila në fillim dukej si një skenë komike.
Ngjarja ka ndodhur gjatë prezantimit të filmit dokumentar më të mirë, i cili ishte disa kategori para aktorit më të mirë. Smith e adresoi shuplakën menjëherë pasi doli në skenë për të pranuar çmimin.
“Richard Williams ishte një mbrojtës i ashpër i familjes së tij. Në këtë kohë të jetës sime, në këtë moment, jam i pushtuar nga ajo që Zoti po më thërret të bëj dhe të jem në këtë botë. Duke bërë këtë film, unë duhet të mbroj Aunjanue Ellis, e cila është një nga njerëzit më të fortë dhe më delikat që kam takuar ndonjëherë. Unë duhet të mbroj Saniyya dhe Demi, dy aktoret që luajtën Venusin dhe Serenën”tha ai, ndërsa filloi të përlotet.
“Unë jam thirrur në jetën time të dua njerëzit dhe të mbroj njerëzit dhe të jem një lumë për njerëzit e mi. Unë e di të bëj atë që bëjmë ne, ju duhet të jeni në gjendje të përballoni abuzimin. Duhet të jesh në gjendje që njerëzit të flasin çmendurisht për ty. Në këtë biznes ju duhet të jeni në gjendje të keni njerëz që nuk ju respektojnë. Dhe ju duhet të buzëqeshni dhe duhet të pretendoni se kjo është në rregull”.
Pas incidentit me Rock-un, publicistja e Smith-it, Meredith O. Sullivan, producenti i Oscar-it, Will Packer dhe i nominuari për aktorin më të mirë, Denzel Washington, erdhën për të biseduar me Smith gjatë kohës së reklamave.
Në fjalimin e tij, Smith zbuloi atë që Uashingtoni i tha atij.
“Faleminderit, Dee. Denzel tha disa minuta më parë: Në momentin tuaj më të lartë, kini kujdes, atëherë Djalli vjen për ju”, tha Smith.
Pavarësisht momentit tronditës që sapo kishte ndodhur, Smith e mbajti të lehtë fundin e fjalimit të tij dhe bëri shaka se u ftua sërish në Oscar.
“Për nënën time – shumë nga ky moment është vërtet i ndërlikuar për mua – por për nënën time, ajo nuk donte të dilte. Ajo kishte miqtë e saj thurje; ajo ka një ekip thurjesh me të cilin është në Philly duke më parë. Duke qenë në gjendje të dua dhe të kujdesem për nënën time dhe familjen time, gruan time – po marr shumë kohë. Faleminderit për këtë nder. Faleminderit për këtë moment. Dhe faleminderit në emër të Richard dhe Oracene [Price] dhe të gjithë familjes Ëilliams. Faleminderit. Shpresoj që Akademia të më ftojë përsëri”, tha Smith përpara se të dilte nga skena.
Smith fitoi për aktorin më të mirë për “King Richard”, një dramë sportive e ndjeshme në të cilën ai luan babain e ikonave të tenisit Venus dhe Serena Williams. Ai është nominuar më parë dy herë për aktorin më të mirë: në vitin 2002 për filmin biografik të boksit “Ali” dhe në 2006 për “The Pursuit of Happyness”.
Smith u bë paraardhës i hershëm për Oscar për aktorin më të mirë gjatë sezonit të çmimeve, duke qëndruar në bisedë përmes fitimeve në çmimet Golden Globes, BAFTA, Critics Choice dhe Screen Actors Guild.
Në një garë të grumbulluar për Oscar, Smith mposhti Javier Bardem (“Being the Ricardos”), Benedict Cumberbatch (“The Poëer of the Dog”), Andreë Garfield (“Tick, Tick… Boom!”) dhe Denzel Washington (“The Tragedy” i Makbethit”) për të marrë çmimin kryesor. Rastësisht, Smith humbi Oscarin në 2002 nga Uashingtoni, i cili fitoi për “Training Day”.
Me regji të Reinaldo Marcus Green, “King Richard” fitoi gjashtë nominime gjithsej, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren dytësore për Ellis si nëna e Venusit dhe Serenës dhe skenari origjinal.
Në dramën biografike të këndshme për turmën, Smith jep atë lloj interpretimi – të ankoruar nga historia e vërtetë e një babai të përkushtuar ndaj një faji ndaj yjeve të sportit në rritje – që votuesit e Oskarit duan të njohin.
Por Smith i tha më parë New York Times se dikur shqetësohej se “Ndjekja e lumturisë” do të ishte kulmi i karrierës së tij në Hollywood, pavarësisht se kishte dhjetëra role filmike që atëherë.
“Mendova se kisha arritur kulmin tim artistik,” tha ai.
“Pra që bota t’i përgjigjet këtij filmi në këtë mënyrë më jep energji si artiste. Unë jam thjesht i frymëzuar për të krijuar dhe madje për të qenë në gjendje të tregoj histori të tilla.”
Në ndarjen e çmimeve SAG të këtij viti, në një nga fjalimet e shumta të sezonit të çmimeve të fundit dhe prekëse të Smith, aktori 53-vjeçar e quajti Richard Williams “një ëndërrimtar që askush nuk e ka njohur ndonjëherë”.
“Ai ka një fuqi besimi që kufizohet me çmendurinë dhe nganjëherë kapërcen kufirin, gjë që është absolutisht e nevojshme për të marrë diçka nga e pamundura në të mundshme”, tha Smith.

Të ngajshme

U raportua se ka nisur një lidhje të re dashurie, vjen reagimi nga Bes Kallaku

Donat Hashani

Xhuli Nura tregon një rast me një person në Vushtrri, i drejtohet policisë: Faleminderit që ekzistoni e ju paçim gjithmonë

Donat Hashani

Paraqitja e nxehtë e Xhensiles, i duken të brendshmet në fustan

Donat Hashani