Telenews

SOT BËHEN 3 DEKADA NGA NDESHJA E PARË NDËRKOMBËTARE E KOSOVËS NË FUTBOLL

Sot 30 vjet, Kombëtarja e Kosovës e zhvilloi ndeshjen e parë ndërkombëtare.
Më 5 prill 1992, i shkoi mysafire Shkëndisë në Tetovë, ku e mposhti me rezultat 4:0.
Në kushte kur futbolli në Kosovë luhej nëpër fusha e livadhe, selektori i parë i Kosovës, Ajet Shosholli, i tuboi futbollistët më të mirë të ligës dhe nën kushte represioni e dërgoi kombëtaren deri në Tetovë, ku ndeshja u ndoq nga mijëra shqiptarë.
Ky ishte gjithë ekipi i Kosovës në atë ndeshje historike: Ahmet Beselica, Fadil Berisha, Bashkim Radogoshi, Arsim Gashi, Isa Sadriu, Skënder Shengyli, Bakir Burri, Suad Keçi, Ibrahim Domi, Genc Hoxha dhe Ramiz Krasniqi, Florent Karahoda, Sabit Osmani, Bejtush Bejta, Afrim Tovërlani, Remzi Hashani, Arbër Grabovci, Endri Salihu, Bekim Mulliqi dhe Adnan Aliu.
 

 

Të ngajshme

Dardanët me atmosferë të mirë nisin përgatitjet për dy ndeshjet e këtij muaji

Donat Hashani

Basketboll / Prishtina mposhtet dhe eliminohet nga gara ndërkombëtare ENBL

Donat Hashani

Kosova fiton dy medalje në Kupën e Botës në boks

Albiona Ibishi