Telenews

Sot fillon edicioni i 14-të i PriFest dedikuar regjisores Vjosa Berisha

sot-fillon-edicioni-i-14-te-i-prifest-dedikuar-regjisores-vjosa-berisha

PriFest – Festivali i Filmit Ndërkombëtar në Prishtinë këtë vit do të organizojë edicionin e tij të 14-të përgjatë datave 20-25 shtator 2022.

Këtë vit, në kujtim të themelueses së vet festivalit, ish drejtoreshës së ndjerë Vjosa Berisha, çmimi kryesor “Hyjnesha e Kuqe”, tash e tutje do të mbajë emrin “Vjosa Berisha”.

Prifest është festivali më i madh i filmit artistik ndërkombëtar në Kosovë dhe si i tillë do të mbledhë filmbërës nga vendi, rajoni dhe bota.

Këtë vit në festival do të garojnë dhjetë filma nga nëntë shtete të ndryshme nga mbarë bota.

Disa prej tyre kanë pasur suksese nëpër festivale të tjera të rëndësishme, gjersa për disa nis rrugëtimi në PriFest.

Lista e plotë garuese e programit të filmave të shkurtë:

  1. TITAN nga Valery Carnoy, Francë/Belgjikë, 18 minuta. Premierë Kosovare
  2. NORTH POLE nga Marija Apcevska, Maqedoni e Veriut/Serbi, 15 minuta. Premierë Kosovare
  3. TO VANCOUVER nga Artemis Anastasiadou, Greqi, 24 minuta. Premierë Kosovare
  4. SAFE nga Ian Barling, USA, 16 minuta. Premierë Kosovare
  5. HAIR TIE, EGG, HOMEWORK BOOKS nga Runxiao Luo, Kinë, 15 minuta. Premierë Kosovare
  6. RED DAY/DITË E KUQE nga Besim Ugzmajli, Kosovë, 15 minuta. Premierë Kosovare
  7. MOTHER/NANË nga Val Jashari, Kosovë, 20 minuta.Premierë Europiane
  8. VUJA DE nga Viktor Ivanov, Francë, 7 minuta.Premierë Europiane
  9. CEMILE nga Belkıs Bayrak, Turqi, 11 minuta.Premierë Regjionale
  10. THE TABLE OF GRAVE/SOFRA E VARRIT nga Mirak Zymberaj, Kosovë, 15 minuta.Premierë Kosovare

Të ngajshme

Fisnik Syla thotë se s’ka mundësi ribashkimi me Fjolla Morinën: Unë kam aq para sa për të ndihmuar një shtet

Donat Hashani

Këngëtarja shqiptare: Ylli Limani do ishte burri ideal për mua

Donat Hashani

Rita Ora dhe Dua Lipa “përplasen” virtualisht me njëra-tjetrën se cila pati më shumë publik në koncertet në Tiranë dhe Prishtinë

Donat Hashani