Telenews

TRUPAT RUSE LARGOHEN NGA ÇERNOBILI?

Trupat ruse që pushtuan ish-centralin bërthamor në Çernobil janë larguar, tha stafi i termocentralit.
Më herët, kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, tha se disa forca ruse ishin nisur drejt kufirit me Bjellorusinë, duke lënë pas një grup të vogël.
Njoftimi duket se konfirmon raportet e zyrtarëve të lartë të mbrojtjes amerikane të mërkurën për një tërheqje.
Trupat ruse pushtuan Çernobilin në fillim të luftës me Ukrainën, raporton BBC.
Kompania më vonë akuzoi ushtrinë ruse për rrëmbimin e anëtarëve të Gardës Kombëtare të Ukrainës të mbajtur rob që nga fillimi i luftës.

Të ngajshme

Shkëlzen Gashi: Nëse Kurti e bën Asociacionin, ka me i gjujtë gaz edhe në shtëpinë e tij në Taslixhe

Donat Hashani

Haziri: 2023-ta me marrëveshje të përkohshme dhe me krijim të Zajednicës plus

Donat Hashani

Reagon ashpër edhe zëvendës-ministri Bislimi për pengesën për pjesëmarrje në konferencën e donatorëve në Bruksel të Muratit

Donat Hashani