Telenews

UKRAINA THOTË SE BISEDIMET ME RUSINË PO BËHEN ÇDO HERË E MË TË VËSHTIRA

Ukraina ka paralajmëruar se bisedimet e paqes me Moskën janë në rrezik të kolapsit.
Forcat ruse e kanë kthyer fokusin e tyre drejt lindjes dhe jugut të Ukrainës, pasi nuk arritën të kapnin kryeqytetin në një sulm nëntë-javor, shkruan Skynews.
Moska pushtoi qytetin Kherson në jug të Ukrainës dhe forcat e saj kanë pushtuar kryesisht qytetin port lindor të Mariupolit, ku po zhvillohen përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për evakuimin e civilëve.
Ukraina dhe Rusia nuk kanë mbajtur bisedime ballë për ballë për paqen që nga 29 marsi dhe atmosfera është acaruar mbi akuzat e Ukrainës se trupat ruse kanë kryer mizori.
Moska i ka mohuar pretendimet.
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shprehu pesimizëm për mundësinë e vazhdimit të negociatave me Rusinë.
“Rreziqet që bisedimet të përfundojnë janë të larta për shkak të asaj që ata (rusët) kanë lënë pas tyre, përshtypjen se ata kanë një libër lojërash për vrasjen e njerëzve,” tha ai.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Tirana me çmimet e apartamenteve më të shtrenjta pas Parisit dhe Beogradit

Donat Hashani