Telenews

Ukraina thotë se gjatë 24 orëve kanë vrarë 300 ushtarë rusë

Ukraina pretendon se ka vrarë 300 ushtarë rusë gjatë 24 orëve të fundit në luftimet e zhvilluara në disa qytete.
Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, thuhet se janë më shumë se 9 objektiva ajrore të armikut janë goditur nga njësitë e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe Mbrojtjes Ajrore të Forcave Tokësore.
Bëhet fjalë për 1 avion, 6 UAV dhe 2 helikopterë, numri i raketave të rrëzuara po specifikohet.
“Në drejtimet Donetsk dhe Lugansk, kundërshtari vazhdon të përpiqet të përparojë dhe të forcohet, por nuk ka sukses. Mbrojtësit dhe mbrojtësit ukrainas qëlluan 13 sulme ndaj armikut dhe shkatërruan 14 tanke, 8 BMP, 2 MTLB, 3 sisteme artilerie dhe 4 makina. Njësitë e PPO goditën 2 objektiva ajrore të kundërshtarit. Humbja e ekipit personal të armikut ishte rreth 300 persona.
Për më tepër, mbrojtësit e Mariupol shkatërruan varkën e patrullës Raptor dhe kompleksin radio Lier-3”, thuhet në njoftim.
Sipas kësaj ministrie gjatë 24 orëve janë shënuar më shumë aktivitet të forcave ajrore.

Të ngajshme

Bie çmimi i naftës në berzë, pritet rënie edhe në tregun kosovar

Donat Hashani

Rusia kërcënon t’i jap fund marrëveshjes së grurit nëse nuk hiqen sanksionet

Donat Hashani

Makina përplas fëmijën 13-vjeçar në Kamëz, arrestohet shoferi

Albiona Ibishi