Telenews

Ukraina thotë se të paktën 400 milionë njerëz mund të përballen me uri nëse iu bllokohet eksporti i grurit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se të paktën 400 milionë njerëz mund të përballen me uri për shkak të krizës së grurit.
Sipas tij, numri i njerëzve mund të shkojë deri në 1 miliard, nëse kriza thellohet.
“Çfarë duhet të bëjë Rusia nëse ato po shkaktojnë uri për të paktën 400 milionë, ose potencialisht më shumë se një miliard njerëz?” citohet të ketë thënë nga agjencia e lajmeve AFP.
Rusia ka bllokuar portet ukrainase duke ia pamundësuar Ukrainës ta eksportojë grurin e saj.
Ndërkohë kjo e fundit ka akuzuar Rusinë që po ia vjedhë grurin.
Së fundmi, Organizata e Kombeve të Bashkuara ka propozuar një plan që ia mundëson Ukrainës të eksportojë grurin.
Por nuk është arritur marrëveshja mes Rusisë dhe Turqisë, që kjo e fundit të jetë ndërmjetësuese që Ukraina në mënyrë ta sigurtë ta shpërndajë grurin nëpër vende të ndryshme të botës.

Të ngajshme

Hill: Putinit s’i intereson Kosova

KushtrimGuraj

Treg kokaine në pyll, dënohen dy shqiptarë në Francë

KushtrimGuraj

Foto e rrallë e heroit Jusuf Gërvalla me vajzën Donikën, sot Ministre

KushtrimGuraj