Telenews

‘Zbatim urgjent’ të marrëveshjes, të martën takimi i kryenegociatorëve në Bruksel

Kryenegociatori i Kosovës Besnik Bislimi dhe ai i Serbisë Petar Petkoviq do të takohen të martën në Bruksel.

Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano i cili ka përmendur normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë si urgjencën më të madhe.

“Po, mund të konfirmoj se nesër do të ketë takim të dialogut Beograd-Prishtinë në nivel të kryenegociatorëve, siç njoftoi përfaqësuesi i lartë të mërkurën e kaluar, pas takimeve të nivelit të lartë të presidentit Vuçiq dhe kryeministrit Kurti. Prioriteti dhe agjenda, në fakt, përcaktohet nga urgjenca më e madhe e fillimit të zbatimit të marrëveshjes në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, shtoi Stano.

Stano poashtu tha se detyra që iu dha Bashkimi Evropian si lehtësues është për të punuar për të ndihmuar të dyja palët për të arritur normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

“Objektivi i dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është normalizimi i marrëdhënieve. Pra, kjo është detyra që iu dha BE-së si lehtësues për të punuar për të ndihmuar të dyja palët për të arritur normalizimin e marrëdhënieve. Pra, nuk ka njohje atje, por sigurisht, një pasojë logjike e normalizimit do të ishte njohja, por kjo është diçka shumë përpara në proces. Dhe pesë mosnjohësit ose pesë mosnjohësit në mesin e vendeve anëtare të BE-së do të marrin vendimet e tyre bazuar në atë që ata e shohin si të nevojshme dhe të rëndësishme, por kjo nuk është një çështje që trajtohet në kuadrin e dialogut të lehtësuar nga BE-ja. Detyra, edhe një herë, është normalizimi i marrëdhënieve. Ndërsa përkufizimi i normalizimit në fund kur të arrijmë atje, ose më mirë të themi kur palët të arrijnë atje me ndihmën tonë, do ta përcaktojnë vetë se çfarë kuptojnë nën normalizim dhe cila do të ishte pasoja e normalizimit. Por, edhe një herë, mandati i dialogut dhe i BE-së është të punojë për të ndihmuar Kosovën dhe Serbinë që të normalizojnë marrëdhëniet e tyre dhe këtë po bëjmë”, ka thënë Stano.

Ndërkaq, javën e kaluar në Bruksel kanë dështuar përpjekjet e Bashkimit Evropian për një takim trepalësh me kryeministrin Albin Kurti dhe Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, fajin e ka hedhur te kryeministri Albin Kurti.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar nga kryeqendra evropiane që të plotësohen tri kushtet e vëna nga ai ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të zhvillohet takim trilateral.

Të ngajshme

Tayna nesër publikon këngën e re, duet me reperin grek!

Erzana Fazliu

James Rodriguez po rikthehet në Evropë, i propozohet skuadrës italiane

Erzana Fazliu

Të hënën mbahet seanca për shpalljen e aktgjykimit ndaj Dardan Krivaqës dhe Arbër Sejdiut

Erzana Fazliu