Telenews

ZELENSKY DEKORON USHTARËT UKRAINAS PËR QËNDRESËN HEROIKE [VIDEO]

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka dekoruar me çmime shtetërore ushtarët e Njësisë së Reagimit të Shpejtë Operacional të Policisë Kombëtare ukrainase.
Kjo njësi, është e thirrur për t’iu përgjigjur situatave emergjente dhe për të kryer detyra komplekse, siç është rasti i luftës që po zhvillohet në territorin e tyre.
I pari i Ukrainës ka falënderuar ushtarakët për pjesëmarrjen në kundërvënien ndaj pushtimit rus, ku luftimet atje kanë hyrë në javën e katërt që nga 24 shkurti, transmeton Klankosova.tv.
Ndërsa, organet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara kanë bërë të ditur se më shumë se 800 civilë kanë vdekur që nga fillimi i luftës, por shtojnë se ky numër realisht është shumë më i lartë sesa shifrat zyrtare.
OKB thotë se më shumë se 3.3 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina si refugjatë.
Video nga Klan Kosova:

Të ngajshme

Kryetari Hyseni tregon se kur përfundon Autostrada e Gjilanit

Donat Hashani

Milaim Zeka trondit me deklaratën për Xhelal Sveçlën

Edmond Vila

Vuçiq për vendimin e BQK-së për dinarin: Më dalin lotët kur shohë serbët që presin para bankomateve

Edmond Vila