Telenews

Zjarret ngufasin Shqipërinë si pasojë e nxehtësisë së madhe

Zjarrfikësit po luftojnë për t’i shuar zjarret në Shqipëri të enjten, ndërsa vala e të nxehtit që ka përfshirë disa pjesë të Evropës po vazhdon.

Të paktën 23 zjarre janë shfaqur kryesisht në jug të vendit gjatë 24 orëve të fundit, sipas Ministrisë Shqiptare të Mbrojtjes, raporton AP.

Dy zjarre janë ende aktive në zonat Delvine dhe Dropull, 260 kilometra në jug të kryeqytetit, Tiranës.

Qindra zjarrfikësit, personel ushtarak, zyrtarë lokale po përpiqen t’i shuajnë ato me ndihmën e një helikopteri shqiptar Cougar dhe dy avionëve Canadair nga Greqia fqinje.

Të ngajshme

Gara për Topin e Artë, Rodri sposton yjet e Real Madrid-it

Erzana Fazliu

Bashkatdhetarë të shumtë kanë nisur të vijnë për pushime në Kosovë, kjo është gjendja në pikat kufitare

Erzana Fazliu

Qeveria thotë se do t’i dërgojë me kohë komentet mbi planin e zbatimit të Marrëveshjeve

Erzana Fazliu