Telenews

100-VJEÇARJA BRITANIKE NDJEK KURSET PËR IT

Një grua 100-vjeçare po merr mësime për IT në një përpjekje për të “kapur hapin” e teknologjisë që e kishte humbur kur ishte mësuese e shkollës fillore.
Margaret Griffiths, nga Ynyshir, Rhondda, tha se ajo u regjistrua në klasat javore për të mbajtur mendjen e saj aktive.
Ajo tha se synon të vazhdojë të bëjë atë që bën, për aq kohë sa të mundet.
E lindur në vitin 1921 në Aberaeron, Ceredigion, zonja Griffiths filloi një karrierë 40-vjeçare në mësimdhënie në shkollën fillore Cwmlai, Tonyrefail, duke u bërë përfundimisht një mësuese në shkollën fillore Whitchurch në Cardiff.
Ajo tha se i kishte premtuar vetes se do të mësonte diçka të re çdo ditë.
“Unë e kalova jetën time në botën e arsimit dhe po mësoj edhe sot e kësaj dite. Nuk jam ndalur kurrë”, tha ajo.
Por pensionimi i saj erdhi përpara prezantimit të kompjuterëve dhe ajo ndjeu se “humbi shumë”.
Ajo mori gjithashtu një pushim nga mësimdhënia për pesë vjet për të udhëtuar nëpër botë me kushëririn e saj, duke vizituar Shtetet e Bashkuara, Zelandën e Re, Australinë, Singaporin, Afrikën e Veriut, Kanadanë dhe Hawain.
“Pashë botën dhe kam kujtime të mrekullueshme nga ato pesë vite të mrekullueshme, por më pas u ktheva në shtëpi në Uells për të bërë një jetë normale dhe më të qetë”, shtoi ajo.

Të ngajshme

Ka filluar t’ju varet gjoksi? Këto janë 6 mënyra “bio” si të ngrini gjoksin pa operacione plastike

Donat Hashani

Publikohen katër mënyrat efikase që mund ta kuptoni nëse po iu spiunohet telefoni

Donat Hashani

Zgjatet edhe për dy vjet afati për aplikim për statusin e viktimës së dhunës seksuale në luftë

Donat Hashani