Telenews

300 kilometra larg, era e zjarreve në pyjet e Portugalisë arrin në Madrid

Era e djegies nga zjarret masive të pyjeve të Portugalisë arriti në Madrid të martën, njoftuan shërbimet spanjolle të urgjencës, ndërsa të dy vendet luftojnë me flakët.

“Kemi marrë shumë telefonata në Madrid nga qytetarë të shqetësuar për erën e djegies dhe tymit: është një zjarr në Portugali”, shkruan shërbimet e urgjencës të rajonit të Madridit në Twitter, pasi kanë marrë 380 telefonata.

Një imazh satelitor i publikuar nga shërbimet e shpëtimit tregon një kolonë tymi që përhapet mbi 300 kilometra, distanca midis Portugalisë dhe kryeqytetit spanjoll, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Të dy vendet, të goditura nga thatësira dhe valët e të nxehtit, po luftojnë me zjarre të mëdha pyjore.

Zjarri i Serra da Estrela, tashmë më i madhi i kësaj vere në Portugali, ka djegur rreth 15 mijë hektarë, sipas shifrave të fundit të përkohshme nga autoritetet portugeze.

Zjarri, i cili shpërtheu më 6 gusht në afërsi të Covilha-s në Portugalinë qendrore, shkatërroi zona unike pyjore në parkun e njohur nga UNESCO në zemër të vargmalit malor Serra da Estrela, i cili ngrihet në rreth 2000 metra.

Në Spanjë, zjarret në pyje në vitin 2022 ishin tre herë më shkatërruese sesa në të gjithë vitin 2021, kur 84,827 hektarë u zhytën në tym.

Portugalia, e cila po përjeton një thatësirë ​​të jashtëzakonshme këtë vit, ka pasur korrikun e saj më të nxehtë në pothuajse një shekull.

Që nga fillimi i vitit, rreth 81 mijë hektarë janë djegur nga tym, zona më e madhe që nga zjarret vdekjeprurëse të vitit 2017 që vranë rreth 100 njerëz, sipas shifrave të fundit nga Instituti për Ruajtjen e Natyrës dhe Pyjeve.

Të ngajshme

Ngjarje tragjike në Slloveni: Rrokulliset autobusi me plot pasagjerë, të paktën kaq të vdekur

Donat Hashani

Edi Rama sulmohet me “serum” nga deputetët e opozitës

Miftar Zejnullahu

Vuçiq: Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian

Donat Hashani