Telenews

Avioni rus hyn në hapësirën ajrore të Lituanisë

Ministria e Jashtme e Lituanisë i ka bërë një protestë diplomatike Rusisë pasi një avion civil rus hyri në hapësirën e saj ajrore pa leje.

Avioni i linjës ajrore Pobeda hyri në hapësirën ajrore të Lituanisë mbi detin Baltik për një minutë të dielën në mbrëmje, gjatë rrugës nga aeroporti Vnukovo i Moskës në aeroportin e Kaliningradit, tha ministria.

Lituania, fqinje me Rusinë dhe aleatin e saj Bjellorusi, dikur drejtohej nga Moska, por tani është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Vendi ka treguar mbështetjen e tij për Ukrainën gjatë luftës dhe ka ofruar mbështetje ushtarake për vendin, shkruan Sky News.

Të ngajshme

Vuçiq thotë se këtë javë pret të takohet me këta dy liderë evropianë

Donat Hashani

Dy vdekje misterioze brenda një jave në Rusi, të dy aleatë të ish-ministrit të Mbrojtjes

Donat Hashani

Video e re e 20-vjeçarit duke u pozicionuar për të qëlluar Trump

Donat Hashani