Telenews

Basketbolli i Kosovës/Peja fiton në Prizren ndaj Bashkimit

Skuadra e Pejës po e vazhdon formën fantastike nën-drejtimin e trajnerit të ri, Marin Dokuzovski.
Verdhezinjët triumfuan sonte në ”Sezai Surroi” ndaj Bashkimit me shifrat tejet të thella 61-76, në kuadër të xhiros 22 në ArtMotion Superligën e Kosovës në Basketboll.
Pjesa e parë e ndeshjes ishte tepër interesante, ku Bashkimi e fitoi çerekun e parë 20-18, derisa i dyti i takoi minimalisht ekipit të Pejës 19-20, për tu mbyllur pjesa e parë minimalisht 39-38 në favorin e vendasve.
Në pjesën e dytë, Peja u fut furishëm, duke fituar çerekun e tretë thellë 7-25, për të siguruar fitoren qysh këtu e perioda e katërt u luajt thuajse vetëm formalisht (15-13), pasiqë Peja ruajti avantazhin dhe fitoi takimin.
Dardan Berisha me 23 pikë, Courtney Fells e Arian Qallaku me nga 16, si dhe qendra e re Calvin Harris që debutoi me double-double (13pk, 11krc), ishin individët më të dalluar në këtë fitore meritore të pejanëve sonte.
Te Bashkimi, Valon Bunjaku kishte 18 pikë, John Florveus 13 e Julien Lewis 10 sosh.
Pas xhiros 22, Peja gjendet e 3-ta me 35 pikë, 14 fitore e 7 humbje, derisa Bashkimi gjendet i 6-ti me 31 pikë, 9 fitore e 13 humbje.
Në xhiron e ardhshme, Peja e pret Sigal Prishtinën e Bashkimi e pret Golden Eagle Yllin.

Të ngajshme

Orenthal James Simpson, ylli i NFL i shpallur i pafajshëm në “gjyqin e shekullit”, vdes në moshën 76-vjeçare

Ulpiana – Vllaznia, ndeshje e kurdisur

“Komunikimi i disa futbollistëve me SMS” – Ja si u vërtetua se dueli Ulpiana – Vllaznia ishte e kurdisur