Telenews

BE nënshkruan marrëveshje për gaz me SHBA-në

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë arritur të premten një marrëveshje të madhe për gazin e lëngshëm natyror, si përpjekje për të zvogëluar varësinë e Evropës ndaj energjisë ruse.

Kjo marrëveshje është thënë se parasheh që 15 miliardë metra kub shtesë të gazit të lëngshëm natyror do të dërgohen nga SHBA-ja në BE, deri në fund të vitit.
Blloku evropian ka thënë tashmë se do të ndalë përdorimin e gazit rus, si përgjigje ndaj pushtimit rus në Ukrainë.

Kjo gjë nënkupton rritje të importeve dhe gjenerim më të madh të energjisë së ripërshtrishme.

Të ngajshme

Bie çmimi i naftës në berzë, pritet rënie edhe në tregun kosovar

Donat Hashani

Rusia kërcënon t’i jap fund marrëveshjes së grurit nëse nuk hiqen sanksionet

Donat Hashani

Makina përplas fëmijën 13-vjeçar në Kamëz, arrestohet shoferi

Albiona Ibishi