Telenews

BIDEN PARALAJMËRON: RUSIA TË KETË KUJDES, SEPSE PO PREKU TERRITORIN E NATOS…

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar Vladimir Putinin që të mos lëvizë as edhe një “pëllëmbë” në drejtim të territorit të NATO-s.
Ai tha gjithashtu se “veprimet e shpejta dhe ndëshkuese” janë të vetmet gjëra që do ta bëjnë Moskën të ndryshojë kursin.
“Të gjitha demokracitë e botës kanë përgjegjësinë për të ndihmuar Ukrainën”, ka shtuar ai, duke vlerësuar se lufta “ka qenë tashmë një dështim strategjik për Rusinë”.
Biden vlerësoi se duke llogaritur gabim përgjigjen e Ukrainës, Vladimir Putin “nuk ishte shumë student i mirë i historisë”.
Sipas tij, pushtimi i Ukrainës nuk ishte “veprim i një kombi të madh”.
Ka një “ikje të trurit që po largohet nga Rusia”, tha ai, dhe “media shtetërore është e gjitha propagandë”.
Biden theksoi gjithashtu se ai refuzoi të besonte se njerëzit e zakonshëm rusë e mbështesnin luftën, duke thënë se ajo “nuk ishte e denjë” për ta.
Lufta po e kthen Rusinë në shekullin e 19-të, shtoi ai, dhe Evropa duhet të “i japë fund varësisë së saj nga karburantet fosile ruse”.
Sidoqoftë, Biden paralajmëron për një “luftë të gjatë përpara”.
Duke folur në Varshavë, presidenti Biden kujtoi betejën midis komunizmit dhe Perëndimit gjatë Luftës së Ftohtë.
Ishte një “betejë për liri”, tha ai, midis “lirisë dhe shtypjes”.

Të ngajshme

Kurti: Serbia ende i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën

Donat Hashani

Arrestohet ish zyrtarja e kryeministrisë Alda Klosi, akuzohet për pastrim parash

Miftar Zejnullahu

“New York Times” sjell detaje të reja për dosjen McGonigal ky dyshohet të jetë i përfshirë Edi Rama

Miftar Zejnullahu