Telenews

BIDEN THOTE SE SHBA-JA DO TË DËRGOJË MË SHUMË ARTILERI NË UKRAINË

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka thënë për media se vendi i tij do të dërgojë më shumë sisteme artilerie në Ukrainë në mes të një ofensive të ripërtërirë ruse në lindje, raporton BBC.
Që nga fillimi i administratës së Bidenit, SHBA ka ofruar 3.2 miliardë dollarë ndihmë sigurie për Ukrainën, duke përfshirë 2.6 miliardë dollarë që nga fillimi i konfliktit më 24 shkurt.
“Ajo që ne kemi bërë këtu është … pikërisht ajo që do të bënte presidenti që nga fillimi. Që është të (sigurojmë) ndihmë të konsiderueshme sigurie, ndihmë ekonomike dhe mbështetje për popullin ukrainas,” tha të hënën sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.
“Dhe ne do të vazhdojmë të bëjmë pikërisht këtë,” shtoi ajo.

Të ngajshme

Kurti: Serbia ende i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën

Donat Hashani

Arrestohet ish zyrtarja e kryeministrisë Alda Klosi, akuzohet për pastrim parash

Miftar Zejnullahu

“New York Times” sjell detaje të reja për dosjen McGonigal ky dyshohet të jetë i përfshirë Edi Rama

Miftar Zejnullahu