Telenews

Bideni do ta shkurtojë udhëtimin jashtë vendit për shkak të buxhetit

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të shkurtojë një udhëtim në Azi për t’u fokusuar në negociatat për tavanin e borxhit në “shtëpi”, raportojnë mediat amerikane.

Biden do të udhëtonte për në G7 në Japoni të mërkurën përpara se të shkonte në Papua Guinenë e Re dhe Australi. Ai tani pritet të kthehet pas përfundimit të samitit për të takuar udhëheqësit e kongresit në Uashington, tha një burim për partnerin amerikan të BBC-së, CBS.

SHBA mund të mos paguajë borxhin e saj nëse bisedimet dështojnë.

Pas samitit të 19-21 majit në Hiroshima, Biden pritej të udhëtonte në Papua Guinenë e Re për bisedime mbi sigurinë rajonale përpara se të shkonte në Australi për një takim të “Quad” së bashku me liderët nga India, Japonia dhe Australia.

Mediat amerikane raportojnë se ai në vend të kësaj do të kthehet në Uashington DC.

Këtë muaj, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen, paralajmëroi se SHBA-të mund të mbeten pa para deri më 1 qershor, nëse Kongresi nuk arrin të rrisë ose pezullojë tavanin e borxhit.

Arritja e kufirit të borxhit do të nënkuptojë se qeveria e SHBA-së nuk është në gjendje të marrë hua më shumë para, duke shkaktuar një falimentim katastrofik.

Në atë kohë, Yellen i kërkoi Kongresit të veprojë “sa më shpejt të jetë e mundur” për të adresuar kufirin prej 31.4 trilionë dollarësh.

Udhëheqësit republikanë të Kongresit kanë kritikuar presidentin Biden për udhëtimin në Azi mes bisedimeve për tavanin e borxhit.

Duke folur për Bloomberg News, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se një udhëtim shtatë-ditor jashtë vendit gjatë një emergjence fiskale të brendshme do të ngriste pyetje në lidhje me prioritetet e presidentit.

Të martën, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, la të kuptohet se planet e udhëtimit të Bidenit mund të ndryshojnë si rezultat i “sa seriozisht e merr presidenti këtë prioritet për mospagimin e borxhit kombëtar dhe çfarë thotë kjo për Shtetet e Bashkuara”.

“Ka vende si Rusia dhe Kina që nuk do të donin asgjë më shumë se sa ne të falimentojmë”, shtoi Kirby.

Të ngajshme

Nëna e Faton Harjizit: Presidentja Osmani e di historinë e djalit

Donat Hashani

Sveçla reagon ashpër pas mbylljes së pompave në veri

Donat Hashani

Gjenerali Clark, Anëtar Nderi i Odës Ekonomike Amerikane dhe i Bordit të Guvernatorëve

Donat Hashani