Telenews

Borrell thotë se Rusia është duke kryer “krime masive të luftës” në Mariupol

Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se Rusia është duke kryer “krim masiv të luftës”, duke sulmuar qytetin ukrainas Mariupol i cili ka qenë i rrethuar për disa javë.
“Ajo që po ndodh tani në Mariupol është krim masiv i luftës, duke shkatërruar gjithçka, duke bombarduar dhe duke vrarë secilin”, ka thënë Borrell në fillim të takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së në Bruksel.
Blloku prej 27 kombesh do të diskutojë sanksione të reja ndaj Rusisë, duke përfshirë embargo të naftës dhe mundësi të largimit të më shumë bankave nga sistemi financiar SWIFT.

Të ngajshme

Australia ulë nivelin e kërcënimit nga terrorizmi

Genc Gerguri

Ndërprerje emergjente e energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën

Portali Telenews

Vazhdojnë kërkimet për të zhdukurit pas rrëshqitjes vdekjeprurëse të dheut në Ischia

Portali Telenews