Telenews

CIA PUBLIKON SHIFRAT E USHTARËVE RUSË TË VRARË NË UKRAINË

Zyrtarët e Pentagonit thanë për Neë York Times se ishin në gjendje të përpilonin të dhënat e tyre duke analizuar imazhet satelitore dhe përmbajtjen video që tregonin tanke dhe trupa ruse.
Megjithatë, ata theksuan se shifra e vdekjes nuk ishte e saktë.
Vlerësimet sugjerojnë se më shumë se 150.000 trupa ruse kanë hyrë tani në Ukrainë që nga 24 shkurti, me rreth 14.000 deri në 21.000 të plagosur.
Shifrat e fundit vijnë pasi raportet dolën nga Kievi këtë mëngjes se gjeneral-majori Oleg Mityaev ishte bërë gjenerali i katërt rus që thuhet se u vra në luftimet në Ukrainë.
Në fillim të kësaj jave, presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se rreth 1.300 trupa ukrainase ishin vrarë në mes të luftës së vazhdueshme të Rusisë me vendin./KSP/

Të ngajshme

Mergim Lushtaku “ia vendos” një infuzion kryeministrit Kurti

Donat Hashani

Kusari-Lila: Nxënësit humbën 12 për qind të programit të vitit shkollor

Donat Hashani

SBAShK vendos një afat për pagat: Ju presim veç edhe pak orë, më pas shkojmë nëpër rrugë ligjore

Donat Hashani