Telenews

DEPUTETI UKRAINAS TREGON SE PËR ÇFARË KA NEVOJË MË SË SHUMTI SHTETI I TIJ TANI

Oleksiy Goncharenko, një deputet ukrainas, i ka bërë thirrje Perëndimit për t’i dhënë më shumë armë Ukrainës në luftën kundër agresionit rus.
“Krahasuar me ushtrinë afgane, e cila mori 80 miliardë dollarë pajisje, armë dhe municione, paketa e fundit nga Shtetet e Bashkuara është 800 milionë dollarë”, ka thën ai, raporton BBC.
Goncharenko tha tutje që bota duhet të kuptojë që po luftojmë me ushtrinë më të madhe në Evropën kontinentale.
“Bota duhet të kuptojë se ne po luftojmë me Rusinë, ushtrinë më të madhe në Evropën kontinentale, me një vend me një buxhet për armë shumë herë më të lartë se ai i Ukrainës, kështu që ne kemi nevojë për më shumë armë.”

Të ngajshme

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështetë 100% Serbinë

Furtuna Zejnullahu

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Furtuna Zejnullahu

Borrell: Mirëpres zbarkimin e 700 forcave të NATO-s në Kosovë, qetësia të rivendoset menjëherë

Furtuna Zejnullahu