Telenews

Diplomati britanik: Putin vendos se çfarë do të bëjë Vuçiq

Gjatë kohës sa është duke u mbajtur takimi ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Bruksel, ish ministri britanik për Evropë, Denis MacShane, e ka kritikuar mënyrën se si Bashkimi Evropian po i qaset dialogut Kosovë-Serbi.

Sipas tij, është presidenti rus Vladimir Putin ai i cili vendos se si do të veprojë Aleksandar Vuçiq.

Në llogarinë e tij në Twitter, ai thotë se përderisa Spanja, Greqia dhe Sllovakia, Qipro dhe Rumania nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, nuk do të arrihet ndonjë ndryshim i lojës.

“POLITICOEurope e ka gabim kur mendon se BE-ja ka ndikim mbi çështjen Kosovë-Serbi. Putin vendos se çfarë do të bëjë Vuçiq. BE-ja mund ta zgjidhë nesër këtë çështje nëse Spanja, Greqia, Sllovakia etj. do ta njohin Kosovën. Kjo do të ishte një ndryshim i lojës. Përndryshe kjo do të vazhdojë në përjetësi”.

Të ngajshme

Kamberi: Dje Vuçiqi filloi të tregojë të vërtetën, por pati frikë nga opozita

Donat Hashani

Komuna e Prishtinës, jep sqarime për rrugët me ngrica nëpër kryeqytet

Donat Hashani

Presidentja Osmani u prit në takim nga kryetari i Kuvendit të Islandës

Donat Hashani