Telenews

DYSHOHET PËR HELMIMIN E ABRAMOVIÇIT DHE NEGOCIATORËVE UKRAINAS, KËTO JANË DETAJET

Më shumë detaje mbi historinë e jashtëzakonshme që shfaqet mbi helmimin e dyshuar të Roman Abramoviç dhe negociatorëve ukrainas të paqes, raporton Sky News.
Sipas burimeve të cituara në raportin e WSJ – i cili që atëherë është mbështetur nga një seri postimesh të postuara nga grupi i gazetarisë investigative Bellingcat – pronari i klubit të Chelseat dhe negociatorët ukrainas zhvilluan simptoma duke përfshirë skuqjen e syve, lot të vazhdueshëm dhe të dhimbshëm dhe lëkurë të lëkurës në fytyrat e tyre dhe duart.

Ajo thotë se ishte e paqartë se kush e kishte shënjestruar grupin, por se të prekurit fajësuan “linjën e ashpër të Moskës” që donin të sabotonin bisedimet.

 
Raporti dhe informacioni i mbledhur nga Bellingcat, tregojnë se gjendja e viktimave të helmimit të dyshuar më vonë është përmirësuar dhe se jeta e tyre nuk konsiderohet të jetë në rrezik.
Njerëzit e njohur me incidentin thuhet se thanë se ekspertët perëndimorë që e shikuan atë sugjeruan se ishte e vështirë të përcaktohej nëse simptomat ishin shkaktuar nga një agjent kimik ose biologjik ose nga një lloj sulmi me rrezatim elektromagnetik.

Të ngajshme

Menaxhimi Privat i Pishinës Publike të Prishtinës: Zgjidhje e Duhur apo Privatizim i Maskuar?

Donat Hashani

Zyrtare: Ky shqiptar zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Donat Hashani

Spanja: Situata e Palestinës ndryshon prej asaj të Kosovës

Donat Hashani