Telenews

DYSHOHET PËR SULM KIMIK NË MARIUPOL

Pas këtyre raportimeve ka pasur reagime nga ShBA dhe Britania e Madhe, te cilat kanë thënë se janë duke vazhduar ta monitorojnë situatën.
Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby,tha “Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e mediave sociale që pretendojnë se forcat ruse kanë përdorur municion kimik në Mariupol, Ukrainë. Ne nuk mund të konfirmojmë asgjë në këtë moment dhe do të vazhdojmë ta monitorojmë situatën nga afër”,ka thënë Kirby, raporton Sky News.
Ai ka shtuar se nëse këto raporte janë të vërteta, atëherë janë shumë shqetësuese.
Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss ka thënë se përdorimi i armëve të tilla do të ishte përshkallëzim i situatës
“Ne po punojmë urgjentisht me partnerët për të verifikuar detajet. Çdo përdorim i armëve të tilla do të ishte një përshkallëzim i pashpirt në këtë konflikt dhe ne do ta mbajmë Putinin dhe regjimin e tij përgjegjës”, ka shkruar Truss.

Të ngajshme

Olta Gixhari zgjedh të largohet nga BBVIP, Luizi mundohet t’i ndryshojë mendjen: Rri moj burrneshë, nuk ke pse ikën

Donat Hashani

Kurti takoi përfaqësuesit e shoqatës së ish të burgosurve politikë të Kosovës

Donat Hashani

Rrezikohet furnizimi me energji elektrike, Sindikata e Punëtorëve të KEK-ut në grevë nga kjo datë

Donat Hashani