Telenews

E TMERRSHME: PUTIN I JEP TITULL NDERI BRIGADËS RUSE QË KREU MASAKRA NË BUCHA

Një brigadë e akuzuar për krime lufte në qytetin ukrainas Bucha i është dhënë një titull nderi nga presidenti rus Vladimir Putin, transmeton CNN.
Trupat në Brigadën e 64-të të Gardës së Veçantë të Pushkës Motorike u emëruan nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës si kriminelë lufte në fillim të këtij muaji, pasi u zbuluan varreza masive që përmbanin civilë të vrarë dhe trupat e pajetë shtriheshin në rrugë pas tërheqjes së forcave ruse nga rajoni i Kievit.
Në një letër të nënshkruar të hënën, Putin përgëzoi njësinë për “heroizmin dhe guximin e tyre të madh” dhe i dha njësisë titullin “Gardë” për “mbrojtjen e sovranitetit të Rusisë”.
“Përmes veprimeve të mprehta dhe të guximshme gjatë operacionit special ushtarak në Ukrainë, stafi i njësisë u bë një model në përmbushjen e detyrës ushtarake, trimërisë, përkushtimit dhe profesionalizmit”, thuhet në deklaratën e urimit të presidentit.
Masa do të shihet si një mesazh publik për qeverinë e Ukrainës dhe Perëndimin, pasi udhëheqës të shumtë ndërkombëtarë dënuan mizoritë e supozuara nga trupat ruse në qytetet ukrainase Bucha dhe Borodianka.
Në fillim të këtij muaji, rrëfime për ekzekutime të shkurtra, brutalitet dhe bombardime pa dallim dolën në vazhdën e tërheqjes së nxituar të Rusisë nga Ukraina qendrore.
Ekipet e CNN panë dhjetëra trupa të varrosur ose të shpërndarë në tokë në periferi të shkatërruar të Bucha, pas një pushtimi brutal që zgjati më shumë se një muaj.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka fajësuar Rusinë për vrasjet dhe i ka bërë thirrje Moskës të ndalojë kryerjen e “krimeve të luftës”.
Kremlini ka mohuar çdo përfshirje në vrasjet masive, ndërsa ka përsëritur pretendimet e pabaza se imazhet e trupave të civilëve në rrugët e Bucha janë të rreme.
Por gjatë një vizite në qytetet Bucha dhe Borodianka javën e kaluar, Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) Karim Khan tha se kishte “baza të arsyeshme për të besuar se krimet brenda juridiksionit të GJNP-së po kryhen”.
Pas dështimit për të kapur Kievin, Rusia ka ri-fokusuar pushtimin e saj në Ukrainë me një sulm në rajonin lindor të Donbas-it.

Të ngajshme

Albulena Haxhiu tregon se kur e dërgojnë kodin civil në Kuvend

Donat Hashani

Qeveria vendos për polisën e sigurimit kufitar për mërgimtarët

Donat Hashani

Komuna e Gjakovës kufizon konkurrencën e lirë në tenderin 4 milionësh

Donat Hashani