Telenews

Edi Rama në samitin e NATO-s në Bruksel

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po merr pjesë në samitin e NATO-s në Bruksel.

Në llogarinë zyrtare në Facebook, Rama ka publikuar momentin e arritjes në selinë e NATO-s.
Ndërkohë, liderët e NATO-s tashmë janë mbledhur në Bruksel për samitin emergjent për të diskutuar për luftën në Ukrainë. Në takim merr pjesë edhe Presidenti amerikan Joe Biden.
Para samitit, foli shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.
Stoltenberg ka thënë se aleatët kanë ofruar mbështetje për Ukrainën për të ndihmuar “të drejtën e saj themelore për mbrojtje”, por përsëri nënvizon se detyra kryesore e aleancës ushtarake është mbrojtja dhe mbrojtja e anëtarëve të NATO-s.
Për shkak se Ukraina nuk është anëtare, aleanca nuk po dërgon trupa në vend, megjithëse po rrit praninë e saj ushtarake në vendet fqinje të NATO-s.
Stoltenberg thotë se udhëheqësit e NATO-s do të flasin sot për një “rivendosje për parandalimin dhe mbrojtjen tonë në një afat më të gjatë”.

Të ngajshme

Menaxhimi Privat i Pishinës Publike të Prishtinës: Zgjidhje e Duhur apo Privatizim i Maskuar?

Donat Hashani

Zyrtare: Ky shqiptar zgjidhet kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Donat Hashani

Spanja: Situata e Palestinës ndryshon prej asaj të Kosovës

Donat Hashani