Telenews

Fundi i frenit të dorës?

fundi-i-frenit-te-dores?

Gjërat në auto industri me shpejtësi të madhe po ndryshojnë, e dëshmi janë frerët e dorës dhe ndërruesit manual, që çdo ditë e më shumë po shohim nga prodhuesit e veturave që po ndalin prodhimin e tyre.

Një studim i ri i realizuar nga CarGurus në Britani të Madhe, shpjegon më së miri se si funksionon tregu.

Vetëm 13 për qind e veturave të reja ofrojnë frenin e dorës, që do të thotë se mesatarisht një në nëntë vetura të reja janë të pajisura me frenin klasik të dorës, e tjerat kanë frenat elektrik për parkim, transmeton Telegrafi.

Markat si BMW apo Peugeot kanë hequr plotësisht nga përdorimi frenin e dorës, pasi është zëvendësuar me frenin elektrik për parkim.

Vetëm gjatë pesë viteve të fundit, numri i veturave me frenat e dorës ka rënë më shumë se te një e treta.

Të ngajshme

Elon Musk ndryshon emrin në Twitter, por në realitet çfarë pritet të ndodhë?

Donat Hashani

Për herë të parë në histori, roboti me inteligjencë artificiale do të mbrojë të akuzuarin në gjykatë

Miftar Zejnullahu

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit

Miftar Zejnullahu