Telenews

GJENDEN GRIMCA PLASTIKE PËR HERË TË PARË NË MUSHKËRITË E NJERIUT

Mikroplastika janë zbuluar për herë të parë në mushkëritë e gjalla të njeriut, duke dëshmuar se njerëzit po i thithin ato nga ajri.
Studiuesit nga Universiteti i Hull-it gjetën copa të vogla plastike me diametër më të vogël se 0,2 inç në pjesën më të thellë të mushkërive.
Më parë mendohej se kjo ishte e pamundur, për shkak të ngushtësisë së rrugëve të frymëmarrjes.
Ndërsa grimcat janë gjetur në mostrat e autopsisë së kufomave njerëzore më parë, kjo është hera e parë që ato janë gjetur në mushkëritë e njerëzve të gjallë, përcjell Klankosova.tv
Studimi vjen menjëherë pasi mikroplastika u zbulua në gjakun e njeriut për herë të parë, duke theksuar se sa të përhapura janë tani grimcat në trupin e njeriut.
Ekipi hulumtues thotë se gjetjet tregojnë se thithja e mikroplastikës është një rrugë ekspozimi dhe tani do të ndihmojë në drejtimin e studimeve të ardhshme mbi ndikimin që mikroplastika mund të ketë në shëndetin e njeriut.
Studimi, i cili është publikuar në Science of the Total Environment, gjeti 39 mikroplastika në 11 nga 13 mostrat e indeve të mushkërive të testuara, dukshëm më të larta se çdo test i mëparshëm laboratorik.
LAJME TË NGJASHME

Të ngajshme

Dy të vdekur nga COVID 19 në Kosovë

Albiona Ibishi

Jo celular pas orës 22, studimi thotë kështu…

Donat Hashani

Plagosja në Hajvali, Policia jep detajet e fundit

Donat Hashani