Telenews

Gjermania investon mbi 60 milionë euro për energji solare në Kosovë

Jorn Rohde, i cili është ambasador i Gjermanisë në Kosovë, ka njoftuar se Gjermania do të investojë 60.6 milionë euro për energji solare në Kosovë.

Këtë njoftim ambasadori Rohde, e bëri përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ku ka shkruar se “Është e mrekullueshme që bashkë me Albin Kurtin, po nisim një investim prej 60.6 milionë eurosh nga Gjermania,”

“I lumtur që po nisim investimin 60.6 milionw euro nga Gjermania, pwr ngrohje qendrore diellore inovative. “I lumtur që po nisim investimin në energji solare për Kosovën me një investim prej 60.6 milionë euro nga Gjermania bashkë me kryeministrin Albin Kurti”.
Rohde shtoi se kjo do të sigurojë furnizim me energji të pastër për Kosovën.

Të ngajshme

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani

E rrezikshme: Bien skelet e një ndërtese në kryeqytet

Donat Hashani

KFOR: Nuk ishim të përfshirë në aksionin e djeshëm në veri, Policia dhe FSK-ja të na njoftojnë

Donat Hashani