Telenews

Haradinaj: Kurtit po i rrëshqet toka nën këmbë e dëshpërimisht po e kërkon shpëtimin e vet

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas takimit të kryeministrit me kryetarin e PDK-së, takim ky që refuzoi t’i bashkëngjitej Haradinaj.

Haradina,j përmes një postimi ka shkruar së fundmi, është aktualizuar një nismë për shpërbërjen e parlamentit, duke shkruar se pas tre vjetësh qeverisje, kryeministri po kërkon takim me liderët e opozitës.

“S’ka asnjë medyshje se prapa kësaj nisme është kryeministri. Duket që po i rrëshqet toka nën këmbë dhe dëshpërimisht po e kërkon shpëtimin e vet. Në këtë prizmë duhet parë edhe insistimi i tij që pas tre vjet qeverisjeje, më në fund kërkon takim me liderët e opozitës, në mos ata po bëhen shpëtimtarët e tij,” ka shkruar Haradinaj.

E shpërbërjen e parlamentit, Haradinaj thotë se AAK-ja do ta mbështeste vetëm në rast se Kurti jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit.

“Sidoqoftë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të mund ta mbështeste shpërbërjen e parlamentit, vetëm pas dorëheqjes apo shkarkimit të kryeministrit. Në situatën, në të cilën jemi aktualisht, të gjitha dështimet e Kosovës, brenda dhe jashtë, e kanë vetëm një emër – Qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti,” shkruan Haradinaj.

source

Të ngajshme

Një e mitur dyshohet se u sulmua seksualisht në Podujevë

Dorëheqja e Kurtit e vetmja zgjidhje për zgjedhje, thotë Rukiqi

Dyshohet se një grua u dhunua dhe u grabit në Gjilan