Telenews

Ju që dëshironi rënien në peshë, duhet të konsumoni një mollë në…

Ekspertët i kanë klasifikuar mollët si një prej frutave më të mira kundër mbipeshës.
Sipas tyre, mollët përmbajnë shumë fibër që nxit ndjesinë e ngopjes. Pektina e cila gjendet tek mollët të mban të ngopur për shumë kohë.
Kjo do të thotë se sa më i ngopur të ndihet njeriu, aq më të pakta do të jenë gjasat që ta teprojë me të ngrënin.
Për më tepër, mollët përmbajnë pak kalori.
Një kokërr mesatare përmban 100 kalori.
Ky është një lajm i mirë për ata që duan të bien në peshë.
Një studim i kohëve të fundit, zbuloi se ngrënia e një-dy mollëve ose dardhave në ditë, ndihmon shumë në humbjen e peshës së tepërt.
Kjo pemë ul nivelin e glukozës në gjak dhe e ndihmon organizmin të heqë më shpejt peshën e padëshiruar.
Mollë Me Vete Çdo Ditë
Mollët janë fruta të cilat mund t’i marrësh me vete në punë shumë lehtë dhe për më tepër nuk kanë nevojë të ruhen në frigorifer.
Duke ngrënë mollë në vend të ushqimeve të shpejta siç janë patatinat, nuk do të shtoni në peshë, por do ta humbisni atë.
Mënyrat Më Të Thjeshta Për Të Ngrënë Sa Më Shumë Mollë
Me Tërshërë
Sugjerohet të konsumoni mollë me tërshërë dhe qumësht në mëngjes dhe do të ndiheni të ngopur deri në vaktin e radhës
Sallata Me Mollë
Prijeni mollën në feta dhe shoqërojeni me sallatën tuaj të preferuar.
Molla kombinohet mirë me sallatën me bazë peshk ton ose mish pule.
Mish Pule Me Mollë
Molla kombinohet çuditërisht mirë me mishin e pulës.
Ju mund të bëni një panine me mish të pjekur pule dhe mollë ose ta konsumoni atë në një vakt të vetëm me garnitura të ndryshme.
Mollë Të Pjekura
Mollët e pjekura janë shumë të shijshme dhe përgatiten shumë lehtë.
Spërkatini me pak kanellë dhe futini në furrë për 45 minuta.
Mollë Me Feta
Prijini fetat sipas trashësisë së preferuar dhe lyejini me gjalpë kikiriku, arrë kokosi, kanellë, pluhur bajame ose kos, por jo të gjitha njëherësh në një pjatë. Zgjidhni vetëm njërën nga kombinimet.
 

 

Të ngajshme

Ka 3 lloje miqësish, ja pse ju duhen të gjitha

KushtrimGuraj

Depresioni: Çfarë duhet të bëni kur asnjë formë trajtimi nuk ndihmon

Erzana Fazliu

Sa shpesh duhet t’i pastroni flokët tuaj

KushtrimGuraj