Telenews

Kalaja e mallkuar që ‘vret’ turistët: Kush e viziton vdes një vit më pas në të njëjtën ditë

kalaja-e-mallkuar-qe-‘vret’-turistet:-kush-e-viziton-vdes-nje-vit-me-pas-ne-te-njejten-dite

Ka shumë atraksione turistike që thuhet se janë të ‘mallkuara’ por vetëm disa prej tyre mund të ‘vrasin’ me të vërtetë.

I tillë është dhje rasti i kështjellës ‘Zvikoc’ në Republikën Çeke. Ajo daton që nga shekulli i 13-të dhe është e vendosur në zemër të vendit midis dy lumenjve të mëdhenj, Vltava dhe Otava. Pamja e saj është mahnitëse dhe tepër joshëse për tu vizituar, megjithatë disa legjenda të frikshme e rrethojnë këtë vend.

Kalaja e mallkuar që ‘vret’ turistët/ Kush e viziton vdes

Aty thuhet se endet shpirti i zonjës që ka banuar në këtë kështjellë më përpara, e po ashtu në themelet dhe bodrumet e saj shumë turistë kanë treguar se mund të dëgjosh të qara dhe vajtime rrëqethëse gjatë natës. Një tjetër rast i frikshëm është se çdo kush që ka marrë guximin për ta vizituar ka vdekur një vit më vonë, fiks në të njëjtën datë kur kishte vizituar kështjellën.

Këto histori kanë bërë që ky sit të mos ketë shumë vizitorë, edhe pse kurioziteti për ta parë nga afër është i madh.

Të ngajshme

Biseda në jaht e Ismail Qemalit e Ferit Pashë Vlorës

Portali Telenews

Gjashtë gabime me radiatorët që rrisin faturën e ngrohjes pa nevojë

Portali Telenews

Quhet Tulipa Albanica, tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri

Portali Telenews