Telenews

Kamberi: Maqedonia rrezikon të jetë “një Mali i Zi i dytë” në rajon

Analisti, Belgzim Kamberi, ka thënë se Maqedonia e Veriut rrezikon të jetë “një Mali i Zi i dytë” në rajon.

“Mendoj që kjo pak është e saktë. Por në këtë aspekt, veçanërisht pas këtij rezultati zgjedhor do të duhej të analizohej se cili është kontributi i politikës shqiptare në rajon, veçanërisht i dy ministive të Punëve të Jashtme, por edhe i shqiptarëve në Maqedoni.

Për të cilët ne kemi përfunduar në një situatë ki, pak a shumë, a po kontribojmë edhe në mungesë të vizionit politik, a po kontribojmë edhe ne që t’i forcojmë pushtetet autoritare në rajon”, ka thënë Kamberi në “Debat Plus” në RTV Dukagjini.

Analisti është shprehur se nuk pajtohet që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është përgjegjësi kryesor dhe kyç për rezultatet e VRMO-së sepse sipas tij, rritja e VRMO-së ka shumë faktor.

 

source

Të ngajshme

Sveçla me çiklistët shkojnë në Bërnjak, bëjnë homazhe edhe te pllaka e heroit Enver Zymeri

Lancaster: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

Gërvalla bën ftesë për aplikim për diplomatë të rinj: Kosova dhe diplomacia ka nevojë për ju