Telenews

Këto perime janë aleati më i mirë në uljen e kolesterolit, thonë dietologët

Kolesteroli mund të jetë një problem kompleks. Nga njëra anë, organizmi ka nevojë për shumë funksione të ndryshme, dhe nga ana tjetër mund të jetë i rrezikshëm në sasi të tepërta dhe të rrisë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

“Po bëhet gjithnjë e më e qartë se gjenetika luan një rol më të madh në mënyrën se si trupi përpunon kolesterolin dhe është një nga shkaqet e kolesterolit të lartë”, thotë dietologia Trista Best për Eat This.

Ka disa zakone të të ngrënit që mund të përkeqësojnë ose rrisin nivelin e kolesterolit. Gjithashtu, ka perime që do të jenë një aleat i madh në uljen e kolesterolit.

Spinaqi

Spinaqi është plot me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese për të cilat trupi ka nevojë, veçanërisht kur bëhet fjalë për menaxhimin e shëndetit të zemrës.

“Fibrat mund të reduktojnë kolesterolin e keq që qarkullon në trup. Perimet e pasura me fibra që mund t’i përfshini në dietën tuaj, të ngjashme me spinaqin, janë karotat, zarzavatet dhe drithi”, thekson Best.

Asparagu

Asparagu përmban vitamina, minerale, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera që mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Brokoli

Brokoli është i gjithanshëm, i shijshëm dhe plot me lëndë ushqyese që ndihmojnë në menaxhimin e kolesterolit. Sipas dietologes Janet Coleman, kjo ndodh sepse brokoli përmban fibra dhe vitaminë C, si dhe beta-karoten që ndihmon në parandalimin e oksidimit të kolesterolit LDL në qarkullimin e gjakut.

Brokoli

Jo të gjithë i pëlqejnë lakrat e Brukselit, por ato janë plot me antioksidues dhe kanë veti antiinflamatore që ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C e cila ndihmon në ruajtjen e enëve të gjakut të shëndetshme dhe në këtë mënyrë ul presionin e gjakut.

Angjinare

Ne nuk hamë angjinare aq shpesh sa brokoli apo spinaqi, por ndoshta duhet.

“Angjinarja është e pasur me fibra, magnez dhe antioksidantë si vitamina C dhe beta-karoten. Ato përmbajnë gjithashtu vitaminë K e cila ndihmon në parandalimin e formimit të mpiksjes së gjakut brenda arterieve. Angjinarja gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në të gjithë trupin”, thotë Coleman.

Të ngajshme

Ka një arsye pse nuk duhet të shkoni kurrë në shtrat pa një limon

Portali Telenews

Mjeku kosovar bëhet drejtor në gjigantin amerikan AstraZeneca

Donat Hashani

Shenjat e para të autizmit, që kur fëmija është 6 muajsh

Donat Hashani