Telenews

Kryeministri Kurti thotë se Kosova do ti strehojë 20 gazetarë ukrainas

Kryeministri i Rpublikës së Kosovës, Albin Kurti, ka konfirmuar sot se Kosova do t’i strehojë 20 gazetarë nga Ukraina e cila është në luftë me Rusinë.
Kurti tha se këtë po e bëjnë në shenjë solidariteti me ukrainasit, të cilët po detyrohen të largohen nga shteti i tyre si shkak i pushtimit rus që po vazhdon.
“Në mbështetje dhe solidaritet me Ukrainën dhe popullin e saj, në bashkëpunim me Federatën Evropiane të Gazetarëve (EFJ) dhe Qendrën Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medies (ECPMF), ne do t’u mundësojmë atyre të punojnë nga distanca”, ka shkruar Kurti në llogarinë e tij në Twitter.
Kujtojmë se agjencia e lajmeve Reuters ka thënë se Qeveria e Kosovës do t’i ndajë 150 mijë euro për t’i paguar shpenzimet e tyre të jetesës, pagat dhe zyrat për gjashtë muaj.

Të ngajshme

Kurti: Serbia ende i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi e Bosnjën

Donat Hashani

Arrestohet ish zyrtarja e kryeministrisë Alda Klosi, akuzohet për pastrim parash

Miftar Zejnullahu

“New York Times” sjell detaje të reja për dosjen McGonigal ky dyshohet të jetë i përfshirë Edi Rama

Miftar Zejnullahu