Telenews

Kurti: Ne nuk suspendojmë gjyqtarë, ndoshta në Serbi këtë e bën presidenti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas ngrirjes së pozitave të zyrtarëve dhe gjyqtarëve serbë në institucionet e Kosovës
Ai tha se as nuk është kryetar dhe as anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, teksa shtoi se gjyqësori në vend është i pavarur nga qeveria.
“Ndoshta në Serbi presidenti pezullon dhe largon gjyqtarët dhe prokurorët. Kjo nuk ndodh në Kosovë e as me gjyqtaren Stevanoviq. Ne jemi vendi më demokratik në Ballkanin Perëndimor, plotësisht të lidhur me Bashkimin Evropian dhe NATO-n”, ka shkruar Kurti, transmeton Klankosova.tv.
Më herët, kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka bërë të ditur se të gjithë serbët që janë në institucione lokale e qendrore do t’i ngrijnë pozitat e tyre, deri sa në punë të kthehet kryetarja e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, Liljana Stevanoviq.
 

Të ngajshme

Ish-komandanti i UÇK-së tregon se si janë siguruar arsenali i armëve në sulmin e serbëve ndaj policëve në veri

KushtrimGuraj

Salla e sporteve në Samadrexhë merr emrin e heroit Afrim Bunjaku, komuna ndanë 5 mijë euro për familjen e tij

KushtrimGuraj

Policia me fushatë vetëdijësuese kundër zjarreve: “Mos ndez zjarr, mos shkakto rrezik të përgjithshëm”

KushtrimGuraj