Telenews

KY SHTET BËHET I PARI NË BE QË REFUZON GAZIN RUS

Lituania është bërë shteti i parë anëtar i Bashkimit Evropian që refuzon importet e gazit rus, sipas kryeministres të vendit.
“Që tani e tutje Lituania nuk do të konsumojë asnjë cm kub gaz toksik rus”, tha Ingrida Simonyte në një postim në Twitter të dielën.
Kjo e bën Lituaninë “vendin e parë të BE-së” që refuzon importet e gazit rus, shtoi ajo.
BE-ja është zotuar të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus me 66% deri në fund të këtij viti, shkruan CNN.
Bashkimi Evropian varet nga Rusia për rreth 40% të gazit të saj natyror. Rusia gjithashtu furnizon rreth 27% të importeve të saj të naftës dhe 46% të importeve të qymyrit.
Rusia ka premtuar të diversifikojë furnizimet e saj me energji më parë, veçanërisht në vitin 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina.
Është bërë pak përparim, pjesërisht për shkak se Gjermania – konsumatori më i madh i energjisë i Rusisë në Evropë – nuk donte të lëkundte varkën me Moskën.
Por vendimi i presidentit Vladimir Putin për të urdhëruar pushtimin e muajit të kaluar ndryshoi gjithçka.
Në fillim të marsit, zyrtarët e BE përshkruan planet për të ulur importet e gazit rus në 66% këtë vit.

Të ngajshme

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështetë 100% Serbinë

Furtuna Zejnullahu

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Furtuna Zejnullahu

Borrell: Mirëpres zbarkimin e 700 forcave të NATO-s në Kosovë, qetësia të rivendoset menjëherë

Furtuna Zejnullahu