Telenews

Nëse e keni këtë tipar, ka mundësi të jeni një gjeni i gjallë

Duket çmenduri të flasësh me veten, por në fakt mund të jetë një shenjë gjenialiteti. Në një studim, psikologët Daniel Svigli dhe Gary Lupian shpjeguan se sa e dobishme është dhe se njerëzit më të zgjuar në planet flisnin rregullisht me veten ndërsa ishin vetëm. Për shembull, Albert Ajnshtajni dyshohet se shpesh përsëriste disa fjali në heshtje.

Nëse flet me veten, tregon se sa i sigurt je, ke përvojë në jetë dhe je i vetëdijshëm se mund të mbështetesh te vetja vetëm kur të vijë koha për të kuptuar se çfarë është më e mira për ty, çfarë ke nevojë, pohojnë psikologët.

Këto janë avantazhet e të folurit me veten sipas studimit të psikologëve:

Truri punon në mënyrë më efikase

Në një eksperiment, psikologët kërkuan 20 vullnetarë të shkonin në supermarket. Ata u thanë atyre se çfarë kishin për të blerë. Në pjesën e parë të eksperimentit, akterët ishin të detyruar ta bënin në heshtje, ndërsa në pjesën e dytë përsërisnin listën e marrë me zë. Doli se duke përsëritur me zë të lartë, ata arritën të mësonin përmendësh më shumë artikuj.

Psikologët thonë se kjo metodë ndihmon vetëm nëse bëhet fjalë për objekte që njihen nga më parë. Për shembull, ju e dini se një banane është e verdhë dhe ka një formë të caktuar, dhe përsëritja aktivizon vetitë vizuale në tru. Por nëse po përsëritni diçka që nuk mund ta imagjinoni, atëherë kjo vetëm mund t’ju ngadalësojë dhe ju ngatërrojë.

Mendimet janë të organizuara

Të flasësh me veten me zë të lartë dhe si të ndihmon të organizosh mendime të ngatërruara në kokën tënde. Nëse i thoni problemet tuaja me zë të lartë dhe dëgjoni veten – do t’ju qetësojë nervat, pohojnë psikologët.

Ju ndihmon të merrni vendime të rëndësishme dhe të vështira, të sqaroni një situatë problematike në jetë etj.

Është më e lehtë për të arritur qëllimin

Një metodë shumë më e mirë është përsëritja e heshtur. Kjo do ta bëjë udhëtimin drejt tyre më të lehtë, më të qetë dhe do të trembeni më pak kur të hasni në një problem gjatë rrugës.

Psikologët thonë se përsëritja me zë të lartë përqendrim shumë më të mirë në qëllimin e vendosur, kontroll më i mirë i emocioneve dhe është më e lehtë të vazhdohet kur shfaqet një problem, shkruan Bright Side.

Të ngajshme

Artistët shqiptarë urojnë Fitër Bajramin

Donat Hashani

Ish-bashkëpunëtori i Meriton Mjekiqit: Po luan si një pehlivan në “Big Brother”

Donat Hashani

Oriola Marashi provokuese në të brendshme në fotografitë e fundit në Instagram

Donat Hashani