Telenews

Ngjarjet e ditës së sotme në Kosovë

Dita e sotme do të karakterizohet me disa aktivitete.

Në mesin e këtyre zhvillimeve sot në Kuvendin e Kosovës do të zhvillohet mbledhja e Komisionit për Buxhet, që shqyrton kërkesën për caktimin e lartësisë së kompensimit të deputetëve.
Ngjarjet e ditës:
Agjenda e aktiviteteve kulturore dhe artistike në nderim të Epopesë së Dukagjinit dhe fillimit të bombardimeve të NATO-s në Kosovë:
Ora 08:00 – Ora e parë mësimore në të gjitha shkollat e Komunës së Deçanit, i kushtohet 24 marsit 1998 dhe 24 marsit 1999
Ora 10:00 – Krosi ‘’Rruga e Lirisë’’ me nxënësit e shkollave fillore (Gllogjan)
Ora 10:30 – Ekspozita ‘’Nismëtarët e Lirisë’’, nga artisti Besart Gashi (Kompleksi Memorial i Dëshmorëve’’, Gllogjan)
Ora 11:00 – Homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Jabllanicë
Ora 12:00 – Homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Koshare
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj Sali Mustafës. (Hagë, ora 09:30-16:00)
Komisioni për Buxhet shqyrton kërkesën për caktimin e lartësisë së kompensimit të deputetit për funksion udhëheqës dhe kompensimin e shpenzimeve. (Kuvendi i Kosovës, salla C-203, ora 10:00)
Forumi Ekonomik i Grave (WEF) në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung (FES) dhe Iniciativa për Stabilitet në Kosovë (IKS) organizon diskutimin mbi Ligjin e punës – dispozitat që rregullojnë lejen e lehonisë dhe lejen prindërore për të punësuarit. (Hotel “Prishtina”, ora 10.00-12.30)
GLPS mban konferencën “Zbatimi i Planit Kombëtar për MSA-në: Sa arriti Kosova të plotësojë objektivat e këtij plani gjatë vitit 2021?” (GLPS, rruga “Rexhep Luci”, përballë Kino ABC, Prishtinë, ora 10:00)
Mbahet Panairi për Orientim në Karrierë, organizuar nga të rinjtë e Gjakovës. (Pallati i Kulturës, Gjakovë, ora 10:00)
Agjenda e kryetarit të Gjilanit Alban Hyseni:
10:00 – Takim ambasadorin e Maqedonisë Veriore në Kosovë. (Zyra e kryetarit)
12:00 – Takim me ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë. (Zyra e kryetarit)
13:00 – Takim i përbashkët me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi dhe ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Zyra e kryetarit)
Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për media në lidhje me premierën e parë për vitin 2022 – “Romeo & Zhulieta”. ( Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)
Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 14:00)
Organizohet ceremonia e dekorimit të familjarëve të 9 dëshmorëve të Prishtinës e Podujevës të organizuar nga Brigada 138 “Agim Ramadani” në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. (Salla e Kuvendit Komunal Prishtinë, ora 16:00)
Agjenda e ekipeve tona kombëtare:
10:30 – Stërvitja e Kombëtares U21 të Kosovës – Kampi Nacional Hajvali
11:00 – Gjermani – Kosovë WU17 – Stadiumi “Fadil Vokrri”
15:00 – Slloveni – Austri WU17 – Stadiumi “ Zahir Pajaziti”
15:30 – Konferenca për media e Kombëtares së Kosovës – Stadiumi “Fadil Vokrri”
16:00 – Stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës – Stadiumi “Fadil Vokrri”
17:30 – Konferenca për media e Burkina Fasos – Stadiumi “Fadil Vokrri”
18:00 – Stërvitja zyrtare e Burkina Fasos – Stadiumi “Fadil Vokrri”.

Të ngajshme

Vdes invalidi i UÇK-së, Ahmet Thaçi

Donat Hashani

Sot shënohet 81 vjetori i lindjes së Ukshin Hotit

Donat Hashani

Lëvizja Vetëvendosje sot mban këtë aktivitet partiak

Donat Hashani