Telenews

Nuk ka USB-C! iPhone 15 pa port – Apple lëshon pesë sugjerime kryesore që duhet pasur parasysh

nuk-ka-usb-c!-iphone-15-pa-port-–-apple-leshon-pese-sugjerime-kryesore-qe-duhet-pasur-parasysh

Deri tani, të gjithë ne kemi dëgjuar për ligjin e ri të Bashkimit Evropian që synon që praktikisht të gjitha pajisjet celulare të përdorin USB-C deri në vjeshtën e vitit 2024.

Sigurisht, prodhuesit e telefonave Android do të jenë pothuajse të paprekur nga ligji i ri, pasi edhe telefonat Android me kosto të ultë në ditët e sotme ose po përdorin tashmë USB-C ose po kalojnë në këtë portë gjithsesi.

Sidoqoftë, historia në Cupertino nuk është aq e qartë!

Siç e dimë tashmë, iPhone 14 ende karikohet përmes Lightning, kështu që janë dy vitet e ardhshme që mund të jenë vendimtare për situatën e portit të Apple.

Siç theksoi në maj analisti dhe informuesi më i besueshëm Ming-Chi Kuo, ai pret që iPhone 15 të kalojë në USB-C, transmeton Telegrafi.

“Sondazhi im i fundit tregon se iPhone i ri 2H23 do të braktisë portin Lightning dhe do të kalojë në portën USB-C. USB-C mund të përmirësojë shpejtësinë e transferimit dhe karikimit të iPhone në dizajnet e harduerit, por detajet përfundimtare të specifikave varen ende nga mbështetja e iOS”, kishte shkruar ai.

Megjithatë, kjo ishte katër muaj më parë! Dhe Martin Filipov nga Phone Arena shkruan se ndërsa nuk ka domosdoshmërisht një arsye për të mos i besuar analizës së zinxhirit të furnizimit të Kuo-s, atij i ndodh që të ketë një ndjenjë të çuditshme se Apple do të tërheqë një tjetër “truk” të guximshëm “fole kufjesh/tabak i kartës SIM” për të gjithë ne!

Por cilat janë pesë shenjat paralajmëruese për këtë?

AirPods Pro 2 fiton mbështetje për MagSafe dhe tani mund të karikohet përmes karikuesit Apple Watch.

Apple heq “tabakën” e kartës SIM nga iPhone 14, kështu që pse të mos hiqni qafe edhe portën e karikimit?

Apple nuk kujdeset për karikimin jashtëzakonisht të shpejtë – iPhone 14 nuk mori shpejtësitë e përfolura të karikimit më të shpejtë.

“Rruga” ose “Autostrada” e Apple – Ishulli Dynamic i iPhone 14 Pro është një tjetër kujtesë se Apple nuk do të luajë sipas rregullave.

Apple (ende) vendos fitimet në radhë të parë dhe çdo gjë tjetër në vend të dytë, dhe USB-C nuk do të jetë aq fitimprurës sa MagSafe.

Të ngajshme

Facebook kërcënon të ndalojë shpërndarjen e lajmeve në SHBA, për shkak të një projektligji të Kongresit

KushtrimGuraj

Këta tre aplikacione po i vënë përdoruesit në rrezik, kontrolloni telefonin dhe fshijini menjëherë

Donat Hashani

Këto tre aplikacione po i vënë përdoruesit në rrezik, kontrolloni telefonin nëse i keni

Genc Gerguri