Telenews

Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

 

 

Një 73-vjeçar britanik ka vdekur nga një atak i dyshuar në zemër pas turbulencave në një fluturim Londër-Singapor.

Dhjetëra të tjerë janë lënduar pasi siç e përshkruajnë pasagjerët, turbulencat e forta i kanë hedhur në tavanin e avionit.

Fluturimi SQ321 i Singapore Airlines nga Heathrow u detyrua të bënte një ulje emergjente në Bangkok.

Shtatë persona u lënduan rëndë dhe të tjerët kanë lëndime më të lehta, kryesisht në kokë, tha kreu i aeroportit të Tajlandës.

Avioni u ngrit në orën 22:38 me orën Mbretërinë e Bashkuar të hënën dhe u ul në Bangkok në orën 15:45 me orën lokale të së martës.

Të dhënat e gjurmimit të fluturimit treguan se aeroplani fluturonte në 11,280 m përpara se të binte 1,830 m në rreth tre minuta.

Megjithatë, një zëdhënës i FlightRadar24 tha se kjo dukej se “është thjesht një ndryshim i nivelit të fluturimit në përgatitje për ulje”.

Në aeroplan, një Boeing 777-300ER, kishte 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit.

 

Të ngajshme

Putini premton armëpushim me këtë kusht për Ukrainën

Donat Hashani

Zbulimi më i madh i kokainës i të gjitha kohërave ne Gjermani, kapen 35 ton, vlera 30 miliardë euro

Erzana Fazliu

Shpërthim në një parking nëntokësor në Zvicër, 2 viktima dhe 11 të plagosur

Erzana Fazliu