Telenews

Plenkoviç i qartë: “Po, Kroacia do t’i dërgojë armë Ukrainës”

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, është duke mbajtur takime pune me anëtarët e Qeverisë dhe shërbimet kompetente për rrjedhën e pritjes së refugjatëve ukrainas dhe zbatimin e masave sanksionuese të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë, njoftoi ai në Twitter.
Gjithashtu janë diskutuar masat shtesë të ndihmës për Ukrainën të planifikuara nga Qeveria e Kroacisë, si dhe situata me furnizimin me energji.
“Duke marrë parasysh që të gjithë kemi përjetuar një pushtim të ftohtë, brutal rus të Ukrainës, i cili jo vetëm ka pasoja për popullin ukrainas, por edhe për të gjithë rendin, ne duhet, si të gjitha vendet e tjera, të marrim vendime për të kundërshtuar këtë sjellje e cila shkel të gjitha bazat e rendit të sigurisë në Evropë dhe në botë”, tha Plenkoviç, transmeton Jutarnji List.


Plenkoviç ripërsëriti se Kroacia ka mbyllur hapësirën e saj ajrore për fluturimet ruse.
“Ne gjithashtu do të marrim vendime në mbështetje të Ukrainës, për pajisje mbrojtëse ushtarake dhe pajisje të tjera. Është duke u zhvilluar një debat, i cili aktualisht është duke u zhvilluar dhe ministri Mariq ka ardhur nga Franca. Ata diskutuan përjashtimin e Rusisë nga sistemi SWIFT. Ka diskutime për këtë temë. Jam i bindur se sot do të arrijmë një konsensus në nivel të BE-së”, tha Plenkoviç.
“Ministria e Mbrojtjes ka përgatitur një propozim për të cilin mendoj se do të biem dakord gjatë mbrëmjes dhe nesër. Për këtë do të informojmë edhe Presidentin e Republikës. Ne e dimë se do të ketë një vendim kolektiv nga BE-ja. Mendoj se nesër do të hyjnë në fuqi këto vendime dhe vendimet zbatuese do t’i marrim në seancën e Qeverisë. Qeveria do të marrë nesër një paketë vendimesh”, tha Plenkoviç në një konferencë për media. /Albanianpost.com

Të ngajshme

Vdes invalidi i UÇK-së, Ahmet Thaçi

Donat Hashani

Sot shënohet 81 vjetori i lindjes së Ukshin Hotit

Donat Hashani

Lëvizja Vetëvendosje sot mban këtë aktivitet partiak

Donat Hashani