Telenews

Putini nënshkruan ligjin e radhës: Të huajt që luftojnë për Rusinë mund të marrin nënshtetësinë

Në fillim të kësaj jave presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj të ri sipas të cilit ushtarët rusë që refuzojnë të luftojnë ose nuk i binden urdhrave tani do të përballen me dhjetë vjet burg.

Një tjetër ligj i nënshkruar nga presidenti sot do t’u japë të huajve që luftojnë për ushtrinë ruse akses më të lehtë në shtetësinë ruse.

Qytetarët e huaj që nënshkruajnë një kontratë ushtarake prej të paktën një viti do të mund të aplikojnë për shtetësi pa kërkesat e zakonshme për të qenë zyrtarisht rezident në vend për pesë vjet.

Të ngajshme

Moti nesër dhe ditëve në vazhdim për Kosovë e rajon

Donat Hashani

“Të parin e kisha vjerrë Halil Matoshin” – enveristi kosovar kërcënon publikisht

KushtrimGuraj

Gruas në Ferizaj i konfiskohet pushka me tetë fishekë

KushtrimGuraj