Telenews

“Rivaliteti mes Turqisë dhe Austrisë daton që nga beteja mes Perandorisë Osmane dhe Austro-Hungarisë”, Baton Haxhiu me rrëfim interesant

Baton Haxhiu është i ftuar sonte në emisionin sportiv “Favorit” në T7, kushtuar Kampionatit Europian.

Haxhiu foli për ndeshjen e sontme mes Turqisë dhe Austrisë, e cila përfundoi me rezultat 2:1 për turqit.

“Austria apo Austro-Hungaria me Turqinë e kanë mes vete njëfarë kujtese të përleshjeve dhe kjo shihet edhe në politikë dhe gjithandej. Perandoria Osmane e ka humb fuqinë e saj prej Austro-Hungarisë. Për këtë, Turqia luajti kaq fuqishëm”, tha Haxhiu.

Të ngajshme

Dhurata Dora, këngëtarja e vetme shqiptare, që performon në mesin 200 yjeve botërore në Rumani

Erzana Fazliu

Inspektorati në aksion – punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Erzana Fazliu

Akademiku serb: Kosova de facto u pavarësua 25 vjet më parë – jam pro Kosovës në OKB

Erzana Fazliu