Telenews

RUSIA ÇUDITËRISHT SHPALL ARMËPUSHIM NË MARIUPOLI

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar për armëpushim në qytetin port të rrethuar të Ukrainës, Mariupol, duke filluar nga mëngjesi i së enjtes, për të lejuar evakuimin e civilëve, shkruan BBC.
“Që ky operacion humanitar të ketë sukses, ne propozojmë që të kryhet me pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq”, tha ministria në një deklaratë të cituar nga Agence France-Press të mërkurën.
Ndërkaq Ukraina nuk ka komentuar rreth këtij njoftimi.
Përpjekjet e mëparshme për të vendosur një armëpushim në këtë qytet kanë dështuar mes akuzave për keqbesim nga të dyja palët. Rusia është akuzuar gjithashtu se ka zhvendosur me forcë mijëra civilë në Rusi ose në zonat e kontrolluara nga Rusia.
Njoftimi vjen pasi fotot e reja satelitore treguan shkatërrimin qytetit të shkaktuar nga granatimet.
Imazhet e publikuara nga kompania e vëzhgimit të Tokës, Maxar, treguan se zonat e banuara janë kthyer në gërmadha dhe kanë vënë në pah topat e artilerisë ruse në pozicionet e qitjes në periferi të qytetit.

Të ngajshme

Panik në fluturimin Londër-Singapor, një i vdekur dhe 7 të lënduar rëndë për shkak të turbulencave të forta

Donat Hashani

Zyrtare: Arsim Kabashi dënohet për sulmin ndaj trajnerit të Fushë Kosovës

Donat Hashani

E rrezikshme: Bien skelet e një ndërtese në kryeqytet

Donat Hashani