Telenews

Rusia ka vrarë 503 fëmijë ukrainas që nga pushtimi

Zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës njoftoi se ushtria ruse deri më tani ka vrarë 503 fëmijë dhe ka plagosur të paktën 1115 që nga fillimi i pushtimit të  Ukrainës.

“Më shumë se 1618 fëmijë janë prekur gjatë agresionit të Federatës Ruse. Sipas informacionit zyrtar të prokurorit, 503 fëmijë u vranë dhe më shumë se 1115 u plagosën”, thuhet në deklaratë.

Më së shumti fëmijë u vranë në rajonet Donetsk (485), Kharkiv (299), Kiev (129), Kherson (121), Zaporozhye (99), Mykolaiv (97), Dnipropetrovsk (95), Chernihiv (71) dhe Luhansk. (67), raporton Ukrinform.

Një vajzë gjashtë vjeçare u vra dhe 15 fëmijë nga një deri në 15 vjeç u plagosën në sulmin e së shtunës me raketa ruse në qendër të Chernihiv.

Shtatë persona u vranë dhe 148 u plagosën gjatë sulmit të djeshëm.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Të ngajshme

Putini premton armëpushim me këtë kusht për Ukrainën

Donat Hashani

Zbulimi më i madh i kokainës i të gjitha kohërave ne Gjermani, kapen 35 ton, vlera 30 miliardë euro

Erzana Fazliu

Shpërthim në një parking nëntokësor në Zvicër, 2 viktima dhe 11 të plagosur

Erzana Fazliu