Telenews

Sa para fitoi Shqipëria e sa Zvicra nga Euro 2024?

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Kampionatin Europian këtë vit përveç që shkaktoi festë dhe emocione të mëdha, po ashtu edhe mbushi arkat e Federatës Shqiptare të Futbollit.

UEFA paguan drejt federatave 9.25 milionë euro për secilin ekip që siguron kualifikimin në Europian.

Po ashtu, federata shpërblehet me 1 milion euro për një fitore dhe 500 mijë euro për një barazim.

Kësisoj, Federata Shqiptare e Futbollit ka fituar plot 9.75 milionë euro nga pjesëmarrja e tyre në Euro 2024.

Kurse më shumë ka fituar Xhaka e Shaqiri me shokë.

Federata zvicerane e futbollit ka fituar plot 15.25 milionë euro pas arritjes në çerekfinale, shkruan mediumi zviceran, Blick.

Për kalim në 1/8 e finales UEFA ndan edhe 1,5 milionë të tjera, ndërsa për çerekfinale edhe 2,5 milionë.

4 milionë shtesë i pranojnë federatat e kombëtareve që janë kualifikuar në gjysmëfinale.

5 milionë plus i merr federata e kombëtares që humb finalen, ndërsa edhe 8 milionë të tjerë kampionia e Evropës.

Të ngajshme

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evropian

Erzana Fazliu

“Kam fjetur shumë net duke ëndërruar për këtë ditë”, Mbappe flet pas firmës me Realin

Erzana Fazliu

Clark emërohet anëtar nderi i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës dhe i Bordit të Guvernatorëve të saj

Erzana Fazliu