Telenews

Shtatë ushqime që mund të shkaktojnë migrenë

Migrena mund të ndodhë shpejt dhe të rezultojë në dhimbje dobësuese, të përziera, marramendje dhe ndjeshmëri ndaj dritës, zërit dhe erës.

Hulumtimet tregojnë se edhe ushqimi që hani çdo ditë mund të shkaktojë një sulm të papritur të migrenës. Për fat të mirë, ka disa shkelës të njohur të parashikueshëm që janë të mençur për t’u shmangur.

1. Mishi i përpunuar

Aditivët e ushqimit janë shpesh fajtorë për shkaktuesit e migrenës që lidhen me ushqimin. Nivelet e larta të nitratit dhe nitritit të natriumit janë zbuluar se shkaktojnë migrenë, andaj është e mençur të shmangni mishin e përpunuar si hot dog, proshutën dhe sallamin e drekës. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni plotësisht këto ëmbëlsira të shijshme. Thjesht zgjidhni versionet organike pa nitrate dhe nitrite.

2. Djathërat e vjetruar

Këto djathëra mund të përmbajnë një sasi të konsiderueshme tiramine e cila shkakton zgjerimin e enëve të gjakut dhe rritjen e dhimbjeve të kokës. Ushqimet e qumështit dhe kalciumi nga produktet shtazore gjithashtu besohet se shkaktojnë migrenë, kështu që duhet të përjashtoni format e tjera të produkteve të qumështit.

3. Alkooli

Jo çdo alkool është i dëmshëm për migrenën. Studimet tregojnë se vera e kuqe dhe birra janë shkaktarët më të zakonshëm. Pijet e fermentuara shpesh përmbajnë tiraminë dhe mund të shkaktojnë dhimbje koke më shpejt sesa mund të porosisni një pije tjetër. Sulfitet në verë gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke, kështu që nëse planifikoni të përfshini alkool në dietën tuaj, përpiquni të gjeni një varietet pa sulfit.

4. Çokollatë

Çokollata përmban beta-feniletilaminë e cila mund të shkaktojë migrenë kur konsumohet. Gjithashtu përmban kafeinë dhe tiraminë të cilat mund t’i përkeqësojnë dhimbjet e kokës. Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat, eksperimentoni me lloje dhe sasi të ndryshme çokollate për të përcaktuar se çfarë e shkakton migrenën.

5. Kafe dhe çaj

Shumë trajtime kundër migrenës rekomandojnë pirjen e pijeve me kafeinë, sepse kafeina ngushton enët e gjakut dhe mund të zvogëlojë dhimbjet e kokës. Por konsumimi i tepërt i kafeinës dhe më pas reduktimi i papritur i saj, si për shembull anashkalimi i një filxhani kafeje në mëngjes gjatë fundjavave, çon në tërheqjen e kafeinës.

Reagimi i tërheqjes dërgon shumë gjak në kokën tuaj, gjë që mund të shkaktojë migrenë ose ta përkeqësojë atë. Mund të provoni të kaloni në produkte pa kafeinë.

Të ngajshme

Mjeku nga Prizreni i pasionuar pas teknologjisë, bleu pajisjen më të fundit ultrasonografike

KushtrimGuraj

Mos vallë nuk duhet të hamë kurrë më ëmbëlsira?!

Donat Hashani

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz infektohet me COVID-19

Donat Hashani