Telenews

Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2

si-ta-parandalojme-diabetin-e-tipit-2

Por shumë mish i kuq, i përpunuar dhe madje i bardhë duket se kanë efektin e kundërt, sipas të njëjtit studim. Studiuesit italianë kanë rekomanduar tani peshkun dhe vezët si ‘zëvendësues të mirë’ për adhuruesit e mishit, bazuar në gjetjet e tyre të reja.

Gjetjet vijnë në mes të rritjes së një mode kundër shëndetit të qumështit, e cila ka parë që paralajmërohet se qumështi i plotë, gjalpi dhe djathi janë të larta në kalori dhe yndyra të ngopura dhe mund të çojnë në një grup problemesh shëndetësore.

Këshillat aktuale të NHS për ushqimin për reduktimin e rrezikut të diabetit të tipit 2 rekomandojnë të hani ushqime me bazë bimore, të tilla si drithëra, perime, fruta, bishtajore dhe qumësht dhe kos me pak yndyrë. Udhëzimet duhet të përditësohen për ta pasqyruar këtë, duke e bërë më të lehtë për njerëzit të zgjedhin ushqimet më të mira për të ulur rrezikun e sëmundjes.

Diabeti i tipit 2 ndodh kur qelizat bëhen rezistente ndaj insulinës, hormoni i cili është përgjegjës për mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshëm.

The post Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2 appeared first on tëvë1.info – Lexoje të vërtetën!.

Të ngajshme

Një studim i ri tregon lidhjen midis kequshqyerjes dhe migrenës

Donat Hashani

Mos flini kurrë në divan

Portali Telenews

Si ndikon dimri tek shëndeti

Genc Gerguri